O vaření piva jsem přemýšlel dlouho, dá se říci, jakmile mě Ondra Bydžovský (www.pivnilednice.cz) seznámil se světem speciálních piv. Dříve pro mě zkratky IPA, ALE, Stout byly sprostá slova a díky Ondrovi se mi svět piva docela otevřel. Oblíbil jsem si nové styly, následovaly i diskuze o tom, jak pivo vyrobit. Z druhé strany to je také táta, který se profesně výrobě technologií pro pivovary zabývá desítky let a mnohokrát jsme o výrobních postupech diskutovali.
Nicméně jednoho krásného dne (7. 2. 2021), kdy jsem si listoval ve své bublině na twitteru, jsem narazil na tweet jednoho kolegy nádražáka a sládka v jedné osobě – a bylo vymalováno.
Od tohoto data mi to v hlavě leželo a leželo a leželo. Po 2 dnech jsem dostal požehnání od ženy, a to konkrétně slovy, která mě velmi povzbudila: „Jdi do toho, aspoň budeš mít pořádnýho koníčka!“, čímž mimo jiné narážela na spoustu času, kterou prosedím například u počítače nebo xboxu.
Následovaly kroky zkoumání dostupných technologií, výběru varny, technologie na zrání, a důležité bylo i vymezení prostoru pro vaření v domě.
Místnost se našla ve sklepě. Hlavní požadavky na místnost byly voda, okno ven, dostatek prostoru pro uskladnění všeho potřebného, ale naopak minimum bordelu, který by byl zdrojem možné kontaminace piva. V mém případě se jedná přímo o vodárnu, která byla dříve využita jako sklad na potraviny (marmelády, zavařeniny, víno, …).
A co bylo třeba v místnosti připravit? No, nebylo to nic extra ale…
- vyklidit původní místnost,
- vymalovat nově stěny a použít antifungicidní ošetření,
- natřít trubky na vodu kvůli vzhledu,
- upravit podlahu novým nátěrem pro lepší údržbu,
- připravit nové silnější rozvody pro elektriku,
- rozšířit osvětlení,
- připravit nábytek (pracovní stoly) ideální pro vaření,
- připravit regál a police pro snadné čištění.
A na konci? Nebo spíše na začátku je místnůstka, které neskromně říkám PIVOVAR.
Na závěr se sluší říci, že od prvotního impulzu 7. 2. 2021 k prvnímu vaření 21. 2. 2021 uplynulo krásných 14 dní 🙂